Kârgâzstanul acuză din nou Tadjikistanul că i-a atacat mai multe posturi de la frontieră

Autorităţile din Kârgâzstan şi Tadjikistan s-au acuzat reciproc vineri de utilizarea armamentului greu, precum tancuri şi mortiere, în escaladarea unei dispute frontaliere izbucnite în urmă cu trei zile şi soldate cu cel puţin trei morţi şi 27 de răniţi, informează Reuters citat de agerpres.ro.

Poliţia de frontieră kârgâză a anunţat că forţe tadjice au utilizat tancuri, alte vehicule blindate şi mortiere contra mai multor posturi de-ale sale aflate într-o zonă muntoasă.

De partea sa, Tadjikistan a acuzat forţele kârgâze că au bombardat un post de control şi şapte sate cu ”artilerie grea” în aceeaşi zonă. Potrivit autorităţilor din oraşul tadjik Isfara, un civil a fost ucis şi alţi trei răniţi.

Kârgâzstan a raportat 18 răniţi în cursul nopţii de joi în provincia Batken, aflată în sudul ţării şi care se învecinează cu regiunea Sughd, din nordul Tadjikistanului.

Guvernatorii provinciilor kârgâze şi tadjice adiacente urmau să se întâlnească la un punct de trecere a frontierei în încercarea de a se pune capăt disputei, potrivit poliţiei de frontieră kârgâze.

Incidente între Kârgâzstan şi Tadjikistan au loc frecvent din cauza diferendului frontalier, în condiţiile în care graniţa este demarcată deficitar, dar de obicei tensiunile se sting rapid. Totuşi, anul trecut cele două ţări vecine au fost aproape de un război.

Cel mai mare amfiteatru în aer liber din țară se schimbă la față! Pe teritoriul Teatrului Verde va fi amenajat și un pavilion unde vor fi crescuți fluturi

Primăria Chișinău continuă lucrările de reparație și modernizare a celui mai mare amfiteatru în aer liber din republică.

Actualmente se lucrează la reparația exterioară a clădirii teatrului (fațadei), este reparat acoperișul scenei, sunt vopsite scaunele, sunt instalate 5 porți la toate intrările în parc, se lucrează la instalarea unui grup sanitar modular, este amenajată intrarea centrală în teatru și sunt reparate scările de acces. Este instalată și rampă pentru persoanele cu necesități speciale.

La fel, la Teatrul Verde este amenajat un pavilion expozițional de agrement, unde vor fi crescuți fluturi.

Amintim că acum doi ani, Primăria Capitalei a inițiat lucrări de reparație a teritoriului Teatrului Verde. Au fost schimbate scaunele, pavată zona de spectatori, amenajat spațiul verde și curățați copacii.

Operațiunea VITEZA, mii de încălcări comise de șoferi

Timp de o săptămână, polițiștii INSP au fixat peste 5 mii de încălcări rutiere comise de șoferi, anunță Poliția.

Operațiunea (acțiune sub egida #ROADPOL) are scopul diminuării numărului de accidente rutiere, dar şi sporirea nivelului de disciplină al participanților la trafic.

În premieră, Poliția Națională a fost dotatăcu cinci bărci de patrulare de către Autoritatea Polițienească Suedeză

În premieră, Poliția Națională a fost dotată de către Autoritatea Polițienească Suedeză cu cinci bărci de patrulare.

Timp de trei zile, 9 angajați ai subdiviziunilor Poliției Naționale, precum și reprezentanți ai altor entități ale MAI, au fost instruiți în utilizarea bărcilor cu motor.

Ulterior, aceștia vor putea interveni în cadrul activităților de supraveghere și intervenție în zonele acvatice.

Instruirile au avut loc sub îndrumarea specialiștilor suedezi, care au furnizat cunoștințele și abilitățile necesare pentru operarea eficientă a acestor mijloace de transport pe apă.

Astfel, vom extinde capacitatea operațională a angajaților poliției, facilitând intervenția rapidă și eficientă în situații de urgență.

Badantele, bonele, menajerele și asistentele familiale care muncesc în Italia pot beneficia de pensie chiar și după 5 ani de contribuții plătite
Armata ucraineană a descoperit o groapă comună în Izium cu peste 400 de cadavre. FOTO