Mama tinerei din Comrat a muncit mulți ani peste hotare ca să-și poată întreține fiica. Tânăra este absolventă a colegiului de medicină

Crima din Comrat, în care o tânără de 21 de ani, și-a sfâșiat mama, a șocat întreaga comunitate. Potrivit presei găgăuze, mama fetei a muncit mulți ani în Germania ca să-și poată întreține copilul. Tânăra nu este studentă la universitatea de medicină. Ea a absolvit anul trecut Colegiul de Medicină din Cahul.

foto: echipa.md

Crima a avut loc într-un apartament din Comrat. „I-a scos inima din piept. Așa grozăvie nu s-a întâmplat niciodată în Comrat”, spune primarul Serghei Anastasov, pentru publika.md.

Femeia decedată avea 40 de ani. Potrivit presei găgăuze, ea a lucrat mulți ani în Germania pentru a-și întreține fiica. La un moment dat, tânăra a început să consume droguri, iar femeia s-a întors pentru a o trata:

„În oraș au spus că nu se știe clar unde a rătăcit. Mama ei a venit să o întoarcă pe calea cea bună. De aici a început cearta”.

Se știe că suspecta a absolvit colegiul de medicină anul trecut.

,,Este eleva mea și îmi amintesc că nu a fost așa. Da, uneori a dat dovadă de caracter, ca să spunem așa, dar nu a fost agresivă, nu s-a comportat urât”, spune Serghei Badneu, directorul Colegiului de Medicină din Cahul.

Tânără de 21 de ani, aflată sub influența drogurilor, și-a ucis propria mamă la Comrat.

Tânăra din Comrat care și-a ucis mama ar fi fiica unui ex-candidat la funcția de bașcan al Găgăuziei.

O femeie care se deplasa pe marginea carosabilului, spulberată mortal de un Audi la Sângerei
Restricții noi. Germania anunță închiderea școlilor și grădinițelor începând de miercuri, 16 decembrie