Ministru în vârstă de 53 de ani, mort din cauza coronavirusului

Salko Bukvarevic, ministru însărcinat cu problemele veteranilor în cadrul Guvernului de la Sarajevo, a murit miercuri, la 53 de ani, după ce s-a infectat cu noul coronavirus, a informat televiziunea publică BHRT.

Profesor universitar, Salko Bukvarevic era membru al guvernului entităţii croato-musulmane, una dintre cele două componente ale Bosniei-Herțegovina.

Chiar premierul acestei entități, Fadil Novalic, în vârstă de 61 de ani, a fost infectat şi el cu SARS-CoV-2, dar s-a recuperat şi a putut ieşi din spital săptămâna trecută, relatează Agerpres.

Ţara balcanică a înregistrat aproximativ 11.000 de cazuri de Covid-19 şi peste 300 de decese, la o populaţie de 3,5 milioane de locuitori.

PAS cere Guvernului să relaxeze restricțiile pentru moldovenii care revin acasă din țările unde rata de infectare este mică
Robert Ford, directorul Școlii Internaționale Heritage: „Muncim mult pentru a asigura revenirea fizică la școală în septembrie, cu un plan bine pus la punct”