Mobilizare record la Frankfurt! Moldovenii au ieșit la vot, formând o coadă imensă

Prezență activă la votare la Consulatul General al Republicii Moldova la Frankfurt pe Main. Moldovenii stabiliți în Germania s-au mobilizat maximal chiar de la primele ore ale dimineții. S-a format o coadă mare, plouă, însă acest lucru nu îi împiedică pe conaționalii noștri să aștepte răbdători pentru a-și exercita democratic dreptul la vot.

O moldoveancă stabilită în Germania comunică pe o rețea de socializare:

,,De 5 ani locuiesc in Germania, votez aici a treia oara, dar atata lume la o ora atat de matinala n-am mai vazut. Trezeste-te , Republica Moldova! Hai la vot!”. (sursa video: facebook)

Cutremur în zona supervulcanului Campi Flegrei din Italia

Un cutremur cu magnitudinea 4 a zguduit vineri, la ora locală 13:46, zona Campi Flegrei din apropierea oraşului italian Napoli, în timp ce activitatea seismică în caldeira vulcanică continuă, relatează digi24.ro.

Cutremurul, care s-a produs la o adâncime de patru kilometri, a fost resimţit în mai multe districte din Napoli. Zona vulcanică Campi Flegrei este afectată în prezent de un episod bradiseismic, sau de ridicarea solului, iar în ultimele luni au avut loc o serie de cutremure. Departamentul de Protecţie Civilă a declarat că nu au fost raportate pagube în urma cutremurului de vineri.

Campi Flegrei, considerat cel mai mare super-vulcan activ din Europa, este lovit de ceva timp de numeroase cutremure de magnitudine mică. În mai, zona a fost zguduită de cele mai violente seisme din ultimii 40 ani, cel mai puternic dintre ele având magnitudinea 4,4.

Amenzi de peste 100.000 de lei pentru trei posturi TV din Moldova

Fondatorul posturilor „Next TV” și „Premiera TV” a fost sancționat, în ședința de azi a Consiliului Audiovizualului (CA), cu opt amenzi în sumă de 92 000 de lei pentru lipsa programelor locale, a celor în limba română, în orele de maximă audiență și în primă difuzare. Pentru neprezentarea înregistrărilor, acesta a mai fost amendat cu alte 10 000 de lei, informează unica.md cu referire la un comunicat al instituției.

Furnizorul privat de servicii „Media Scoupe” SRL a obținut licențe de emisie pentru posturile de televiziune „Next TV” și „Premiera TV” pe 16 mai 2024. Nefiind clasificat, acesta urma să realizeze cota minimă, de 2 ore pe zi, de programe audiovizuale locale.

Controlul a atestat că ambele posturi au avut zero produs local în perioada monitorizată. Prin urmare, membrii CA au decis să aplice câte patru amenzi fiecărui post TV. Pentru lipsa programelor locale și, respectiv, în orele de maximă audiență, cele două servicii media au fost sancționate cu câte două amenzi de 10 000 de lei fiecare. Pentru lipsa programelor în primă difuzare și în limba română, furnizorul s-a ales cu alte două amenzi a câte 13 000 de lei pentru fiecare post de televiziune.

La solicitarea CA, „Media Scoupe” SRL nu a prezentat înregistrările programelor audiovizuale difuzate. Astfel, furnizorul a mai fost sancționat cu două amenzi de câte 5 000 de lei.

Controlul a vizat și furnizorul A.O. „People For Free Media”, fondatorul serviciului „Cotidianul TV – CTV”, care și-a reluat activitatea la 20 ianuarie 2023. Acesta a fost amendat cu 5 000 de lei pentru refuzul de a prezenta înregistrările programelor difuzate.

Un bărbat din Dubăsari a căzut într-un rezervor cu apă din curtea casei

În după amiaza zilei de 26 iulie, un bărbat a fost salvat de angajații IGSU dintr-un rezervor cu apă în raionul Dubăsari, localitatea Malovata, informează unica.md cu referire la un comunicat al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență.

Apelul de la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 11:52. Vecinii au auzit strigătele bărbatului și au apelat Serviciile de urgență. În scurt timp la fața locului a ajuns un echipaj de salvatori. Ajunși, aceștia au stabilit că persoana se afla la o adâncime de 7 metri, într-un rezervor cu apă, care este folosit pentru acumularea apei de uz casnic în grădina sinistratului. Salvatorii au reușit să extragă persoana din apa rece la suprafață către ora 12:20. Bărbatul în vârstă de 68 de ani a suferit o fractură la mână și a fost preluat de medici la spitalul raionul din Criuleni.

Circumstanțele cazului sunt investigate de organele de resort.

Anunț de ultimă oră! Marea Britanie intră în carantină totală până pe 2 decembrie
Cozi uriașe la secția de votare din Milano! Video