Moldova: a fost decisă suspendarea cursurilor inclusiv în universități

Autoritățile din Moldova au decis suspendarea cursurilor în școli, grădinițe, dar și în universități, pentru prevenirea răspândirii Covid-19. Avertizarea este emisă pentru perioada 11-23 martie 2020.

În conformitate cu Hotărârea nr.6/2020 a Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică privind evoluția situației epidemiologice a infecției COVID-19, se suspendă procesul educațional din instituțiile publice și private, de educație timpurie, instituțiile de învățământ primar, secundar, profesional tehnic, superior, de învățământ special pe întreg teritoriul țării, în perioada 11-23 martie 2020.

Apel oficial! Cei care prezintă simptome sunt rugați să sune la 112 și să evite vizitele la medicul de familie
Moldovenii au dat busna în magazine. Cumpără tot