Moldovenii care revin în țară vor intra în carantină și după 15 iulie?

Unii moldoveni se întreabă dacă, după ce expiră la 15 iulie starea de urgență în sănătate, vor putea intra în R. Moldova fără a sta cele 14 zile în carantină.

În cadrul unui briefing de dimineață, autoritățile spun că încă nu pot vorbi sigur la acest subiect, așa cum evoluția privind infecția COVID-19 depinde în primul rând de cetățeni.

„Propuneri sunt diferite, dar Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică le acceptă în dependență de evoluția situației epidemiologice. Cu regret, chiar ieri au fost înregistrate 4 cazuri de import de infectare a persoanelor cu COVID-19.

De aceea, la această etapă, sistemul de sănătate se abține de a înlătura obligativitatea regimului de autoizolare atunci când vorbim despre peroanele care intră pe teritoriul R. Moldova, dar în dependență de evoluția situației, fiecare măsură restrictivă se va reexamina”, a spus ministra Sănătății, Viorica Dumbrăveanu, potrivit stiri.md.

Studenții, farmaciștii și medicii rezidenți antrenați în lupta cu Covid-19 vor primi burse
Clădirea Institutului de Cardiologie va fi conectată la apă caldă prin PTI