Moldovenii care vin din Italia nu trec niciun control la aeroportul Chișinău

Moldovenii care au revenit astăzi de la Veneția spun că nu au trecut niciun control la Aeroport. Oamenii susțin că nu li s-a măsurat temperatura și că nu toți vameșii purtau măști de protecție.

Reprezentanții poliției de frontieră au spus că nu au fost luate măsuri speciale de control, în cazul cetățenilor care vin din Italia, pentru că nu au primit asemenea indicații de la Organizația Mondială a Sănătății, transmite protv.md.

După ce au trecut controlul la vama, moldovenii care au venit din Veneția spun că nu li s-a măsurat temperatura și nici pliante informative nu au primit.

”Nu am trecut nici un fel de control special contra virusului, nici măști, nici nimic.” ”Nu a fost niciun control, absolut nimic. -Vameșii sunt cu măști? -Aici la intrare da, când prezentăm pașapoartele.”

Altfel stă situația în Italia, unde pasagerii sunt supuși unui control riguros. ”Când am aterizat în Italia, erau doi bărbați mascați și controlau temperatura, erau cu două aparate. Dar la noi nu, nu am văzut nimic.”

Responsabilii de la poliția de frontieră au spus că deocamdată nu au fost luate măsuri speciale de control în cazul cetățenilor care vin din Italia.

”O să vedem mâine, mâine cu siguranță mă întâlnesc cu colegii mei și o să discutăm. În cazul în care o să fie solicitări sau dacă Organizația Mondială a Sănătății vine cu susțineri sau indicații, noi neapărat vom ține cont de ele”, a declarat Ana Marchitan, ofițer de presă al politiei de frontieră.

600.000 de hrivne ascunse în trei genți ale unui șofer de autocar care venea din Federația Rusă. Toată suma i-a fost confiscată

Cazul a fost consemnat ieri, 23 aprilie, la postul vamal Leușeni, unde s-a prezentat pentru control un autocar de model ”Mercedes-Benz Tourismo RHD-L”, ce se deplasa din Federația Rusă spre Republica Moldova, transportând pasageri.

Acționând în baza indicatorilor analizei de risc, funcționarii vamali au întrebat șoferii și pasagerii dacă au bunuri pasibile a fi declarate, și ca răspuns toți au comunicat că nu au nimic de declarat.

În rezultatul controlului vamal al mijlocului de transport și bagajelor, fiind aplicată și tehnica neintruzivă, au fost depistate 3 genți de culoare neagră, în care erau ascunse printre haine mijloace financiare, acestea aparținând unuia dintre șoferi. În urma calculelor a fost stabilit că în cele trei genți erau localizate 600 000 hrivne (UA), în bancnote cu nominalul de 200.

Bărbatul în vârstă de 45 de ani, cetățean al Republicii Moldova, nu a oferit explicații pertinente despre scopul transportării acestor mijloace financiare din Federația Rusă în Republica Moldova.

Mijloacele financiare au fost ridicate, iar cazul este cercetat în continuare în scopul elucidării tuturor circumstanțelor.

Cazul copilei de 5 ani abuzată sexual de bunicul său: Procurorii vin cu precizări

Procuratura informează despre finalizarea urmăririi penale și transmiterea în instanța de judecată a cauzei penale de învinuire a bărbatului în vârstă de 65 de ani, care și-ar fi violat nepoata în vârstă de 5 ani.

Reieșind din actul de învinuire, la data de 31 ianuarie 2024, în jurul orelor 15:00, învinuitul, aflându-se în domiciliul său amplasat într-un sat din centrul țării, știind cu certitudine că victima cu care conlocuia are vârsta de 5 ani, fiind socrul mamei minorei, adică afinul unei rude apropiate, acționând intenționat, în scopul satisfacerii poftei sexuale, profitând de imposibilitatea minorei de a se apăra și de a-și exprima voința, din cauza vârstei fragede, a violat copila.

Învinuitului i se incriminează violul, adică actul sexual neconsimțit, comis cu bună știință asupra unei persoane care nu a atins vârsta de 14 ani, care este și membru de familie ( infracţiunea prevăzută de art. 171 alin. (3) lit. b) Cod penal).

Pe parcursul urmăririi penale, învinuitul s-a aflat în stare de arest preventiv, inclusiv la momentul expedierii cauzei penale în instanța de judecată. Acesta pledează nevinovat.

Dacă învinuitul va fi recunoscut vinovat, el riscă o pedeapsă maximă de până la 20 de ani de închisoare sau detențiune pe viață.

Ploi în toată țara! Când se încălzește vremea

Vremea se încălzește ușor de astăzi. Ziua, temperaturile vor ajunge la +23  grade, iar noaptea ne așteaptă cel mult +9°C. Astăzi, 24 aprilie, cerul va fi noros și se așteaptă ploi în toată țara.

În nordul țării, maximele vor ajunge până la +19 grade, iar noaptea vor coboarî până la +6 grade.

În zona de Centru vor fi până la +20 grade Celsius în timpul zilei, iar noaptea vor coborî până la +7 grade.

În Sudul țării va fi cel mai cald +23 grade ziua și +9 grade în timpul nopții.

În Capitală termometrele vor indica +21 grade, iar noaptea +8 grade.

Al treilea deces de coronavirus în Italia. Peste 150 de persoane sunt infectate
Italienii golesc rafturile magazinelor. În Milano, Torino și alte localități se închid școlile, grădinițele, universitățile și oficiile