O tânără a decedat într-un grav accident pe traseul Hâncești-Cimișlia

O femeie a murit, iar un bărbat a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea s-a inversat. Accidentul a avut loc în această dimineață, în jurul orei 07:50, pe traseul Hâncești-Cimișlia, în apropriere de localitatea Bozieni.

separator

Ofițerul de presă Cristina Vicol a declarat că la fața locului, oamenii legii au stabilit că un automobil de model „Hyundai”, fiind condus de un bărbat de 34 de ani din Chișinău, nu s-a asigurat într-o depășire, a pierdut controlul volanului, a derapat de pe traseu și s-a inversat, transmite stiri.md.

În urma impactului, o tânără de 25 ani care se afla în automobil a decedat.

Totodată, șoferul a fost transportat de urgență la spitalul raional Hâncești.

Poliția întreprinde acțiuni întru stabilirea tuturor circumstanțelor.

Tragedie în stânga Nistrului! O tânără mamă și cei 5 copii ai săi au decedat în urma unei intoxicații cu fum

Tragedie în stânga Nistrului. O femeie de 28 de ani din Grigoriopol și cei 5 copii ai săi au fost găsiți fără suflare în locuința lor. Întreaga familie a decedat în urma unei intoxicații cu fum, provocate de un scirtcircuit, care s-a produs din cauza televizorului defect.

Este vorba despre 3 băieței – din 2017, 2019 și 2022 și 2 fetițe – din 2016 și 2021.

Vecinul femeii s-a alertat când tânăra nu a scos vaca la pășune și a mers să vadă ce s-a întâmplat. Când a intrat în casă, ambele camere erau pline cu fum.

O fetiță dădea semne de viață și bărbatul a scos-o afară, însă până la venirea ambulanței copila a decedat.

14 medalii de aur, argint și bronz pentru Moldova la Campionatul European de karate shotokan

Lotul de karate shotokan al Moldovei a cucerit 5 medalii de aur, 3 de argint și 6 de bronz la Campionatul European de la Debrecen, categoriile de vârstă seniori și tineret. Astfel, țara noastră s-a clasat în premieră pe podium în clasamentul pe națiuni, fiind depășită de România și Ungaria, anunță Comitetul Național Olimpic și Sportiv.

Liderul lotului, Vitalii Spînu a obținut trei medalii. Pe cea de aur a cucerit-o la kumite individual, ippon shobu, +80 kg, reușind să-l învingă în finală pe românul Radu Bogdan cu 5-0. La această probă podiumul a fost completat de Sandu Gazea. Cu medalii de aur s-au mai ales Anastasia Spînu, Mihail Volontir, Daniel Mutelica și Maxim Guțu. În ultimul act, ei au învins sportivi din Azerbaidjan, Bulgaria și România.