Ordin pentru toată țara! În Italia se închid școlile, grădinițele și universitățile, până la 15 martie

Italia închide școlile, grădinițele și universitățile din țară până la mijlocul lunii martie. Alerta vine ca urmare a răspândirii alarmante a infecțiilor cu coronavirus. Declarația a fost făcută astăzi de către Ministrul Educației din Italia, Lucia Azzolina, potrivit Rai News.

În Italia sunt înregistrate deja 3.089 de cazuri de coronavirus, azi au murit 28 de oameni.

Decizia va fi valabilă până la 15 martie.

De asemena, autoritățile italiene au impus restricții la evenimente publice: sunt interzise meciurile sportive, spectacolele de cinema, teatru, congrese ale medicilor etc.

Copilul de 2 ani, internat la spitalul ,,Toma Ciorbă”: ce arată rezultatele testului la coronavirus
Alarmant! Moldova arde, la începutul lunii martie. 66 de incendii izbucnite în doar o zi