Cetățenii Republicii Moldova care se află în străinătate pentru o perioadă mai mare de 183 de zile pe an nu sunt obligați să plătească contribuțiile pentru asigurările de sănătate obligatorii, conform unui anunț recent al Companiei Naționale de Asigurări în Medicină, scrie agrobook.md.

În cazul în care cetățenii moldoveni se află în străinătate mai puțin de 183 de zile într-un an calendaristic, aceștia trebuie să îndeplinească obligația de a plăti contribuțiile la asigurările de sănătate.
„Totuși, există o excepție de la această regulă – cetățenii noștri care sunt fondatori de întreprinderi individuale în Republica Moldova sau de gospodării țărănești sunt obligați să plătească contribuțiile de asigurări în medicină, chiar dacă locuiesc în străinătate și chiar dacă nu obțin venituri din această activitate”, au declarat oficialii CNAM.
De asemenea, instituția a menționat că orice persoană are dreptul și posibilitatea de a plăti contribuțiile la asigurările de sănătate. „Dacă cetățenii noștri care locuiesc în străinătate doresc să beneficieze de avantajele asigurării de sănătate din Moldova – tratamente, medicamente compensate, întreaga gamă de servicii medicale, spitalizare gratuită – aceștia pot plăti prima de asigurare în aceleași condiții ca și cei care se află în Moldova”, au menționat oficialii CNAM.
Facilitățile pentru moldovenii aflați în străinătate sunt valabile până la 31 martie 2025. Suma contribuției de asigurare este de 12.636 de lei, dar până în ultima zi a lunii martie se poate plăti doar 2.527 de lei. Pentru proprietarii de terenuri agricole, suma subvenționată este de 1.264 de lei.
Plata se poate face online prin MPay, iar pentru întrebări, se poate suna la 0 800 99999 (apel gratuit).