Peste 16.000 de elevi din țară susțin astăzi examenul de bacalaureat la disciplina de profil

Astăzi, 15 iunie, elevii din țară susțin proba de Bacalaureat la matematica, istoria românilor și universală, arte și sport. La examen vor participa 16.161 de candidați.

Pe 18 iunie, elevii vor susține examenul la proba de solicitare (geografia, fizica, chimia, biologia, matematica, istoria românilor și universală, informatica), iar pe 22 iunie – limba și literatura ucraineană/bulgară/găgăuză (real/umanist).

În acest an, 1.301 candidați la examenul național de bacalaureat au obținut nota „10” (zece) din oficiu la Limba străină, în baza certificatelor recunoscute internațional.

Testele de examen vor fi verificate în perioada 4-26 iunie, iar rezultatele vor fi afișate în Centrele de Bacalaureat la 27 iunie. Candidații la examenul de bacalaureat vor avea la dispoziție 48 de ore pentru depunerea contestațiilor – în zilele de 27-28 iunie. Rezultatele finale, după examinarea contestațiilor, vor fi anunțate pe data de 4 iulie.

sursa: www.diez.md

O minoră în stare de inconștiență, găsită dezbrăcată într-o clădire părăsită din parcul Valea Trandafirilor
Meteorologii anunță ploi torențiale, pe întreg teritoriul țării