Peste 2.000 de șoferi au fost amendați în zilele de weekend

În zilele de odihnă, peste 2.000 de șoferi au fost documentați de către angajații Inspectoratului Național de Securitate Publică. Șoferii au condus cu abateri, dintre care 914 conducători auto au depășit limita de viteză.

foto: www.publika.md

Potrivit datelor INSP, tot în această perioadă, 40 de șoferi au fost depistați la volan în stare de ebrietate. Alți 131 au încălcat regulile de oprire şi acordare de prioritate pietonilor, iar 98 de pietoni au traversat strada în locuri interzise.

Datele INSP arată că, în prima jumătate a anului, s-au înregistrat 1027 de accidente rutiere, în urma cărora 93 de persoane au decedat, iar 1 171 au fost traumatizate.

Cehia susţine dezvoltarea agriculturii ecologice în Republica Moldova
Decizie CNESP: Elevii și studenții care stau în carantină vor fi testați gratuit