Peste 2.500 de oameni ar fi primit apă de mare în loc de vaccin anti-Covid

14 cadre medicale din India au fost reținute după ce mii de oameni ar fi fost inoculați cu apă de mare în loc de vaccinul anti-Covid.

Peste 2.500 de oameni ar fi fost înșelați de un grup de escroci care vindea vaccinuri false anti-COVID în India, pe bază de soluție salină, relatează Daily Mail, conform protv.ro.

Serurile false au fost administrate în Mumbai, potrivit poliției.

Oficialul departamentului de poliție din Mumbai, Vishal Thakur, a declarat: „Medicii foloseau apă salină și o injectau.

Aceștia produceau în spitale certificate false și furau flacoane și seringi”.

Autoritățile au demarat ancheta după ce una dintre victime și-a dat seama că certificatul de vaccinare pe care l-a primit nu este original și a făcut reclamație în acest sens.

Înalta Curte din Bombay a declarat că acuzațiile sunt „într-adevăr șocante” și a îndemnat autoritățile locale să rămână vigilente „astfel încât indivizii nevinovați să nu fie înșelați în viitor”.

Mai puțin de 5% din populația Indiei a fost complet vaccinată împotriva SARS-CoV-2, potrivit datelor de la Universitatea John Hopkins.

Fiul lui Jasmin va merge la școală după sistemul de educație occidental
Un bebeluș a fost găsit într-un rucsac, atârnând de un gard