Peste 400 de elevi și 500 de cadre didactice, testate pozitiv pentru noul coronavirus

Conform datelor publicate de Ministerul Educației, la data de 18 decembrie, 7 instituții de învățământ general din țară și 279 de clase activează la distanță din cauza cazurilor noi depistate de Covid-19.

Numărul elevilor testați pozitiv cu COVID-19 este de 425, iar 8540 elevi au fost plasați în regim de autoizolare. 514 de cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus și 305 se află în izolare.

Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 143 de persoane, iar alte 133 se află în autoizolare.

În învățământul profesional tehnic, în perioada 14 – 18 decembrie, au fost înregistrați 8 elevi testați pozitiv cu virusul Sars-Cov-2, 18 – cadre didactice și 9 din personalul nedidactic și auxiliar. De asemenea, 6 grupe de elevi sunt plasate în autoizolare.

În învățământul superior, în perioada 14 – 18 decembrie, 34 de studenți testați pozitiv cu Covid-19, iar 91 de studenți se află în autoizolare. 20 cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus, în autoizolare se află 8. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate 8 persoane, iar 6 se află în autoizolare.

Din numărul total de 1398 de instituții de educație timpurie, și-au reluat activitatea la decizia fondatorului 1328 instituții de învățământ. În prezent, 26 instituții și 44 grupe de copii se află în carantină.

Copii confirmați pozitiv cu virusul Covid-19 sunt 9, iar alți 2073 de copii se află în autoizolare. 137 cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus, în autoizolare se află 201 de cadre didactice. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 92 de persoane, iar alte 284 se află în autoizolare.

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării reiterează îndemnul către managerii instituțiilor de învățământ, cadrele didactice și elevi să respecte în continuare toate măsurile de protecție împotriva virusului COVID-19.

Republica Moldova include Marea Britanie în lista țărilor cu risc epidemiologic ridicat, în contextul apariției noii tulpini periculoase Covid-19
Nou tulpină de Coronavirus din Marea Britanie circulă începând cu luna septembrie. Ce se știe despre noua mutație până acum?