Președintele din Coreea de Sud a fost arestat. Va fi anchetat pentru insurecție și abuz de putere

Președintele din Coreea de Sud, Yoon Suk Yeol, a fost arestat, în sfârșit, la a treia încercare a autorităților. Agențiile statului cercetează în prezent decretul său, de scurtă durată, pentru instituirea legii marțiale, scrie evz.ro.

Yoon Suk Yeol este primul președinte în exercițiu din Coreea de Sud care este arestat.

Aceasta a fost a doua cerere de arestare

Președintele sud-coreean Yoon Suk Yeol a fost arestat miercuri de Biroul de Investigare a Corupției pentru oficiali de rang înalt al țării (CIO).

Pe 3 ianuarie, agenții Serviciului de Securitate Prezidențial din Coreea de Sud au blocat accesul anchetatorilor în reședința lui Yoon.

Spre deosebire de încercarea anterioară, „de această dată, nu au existat persoane sau personal de securitate care să obstrucționeze în mod activ executarea mandatului de arestare și nu au existat ciocniri fizice semnificative”, au spus reprezentanții CIO.

Instituțiile de presă sud-coreene au raportat că Yoon Suk Yeol, într-un videoclip preînregistrat, a spus că „legea țării s-a prăbușit” și a numit ancheta CIO „ilegală”.

Yoon a mai spus că va apărea în fața CIO pentru a „preveni o vărsare de sânge neplăcută”, potrivit unei traduceri Google a rapoartelor în coreeană.

a președintelui pus sub acuzare, după cea din 3 ianuarie, a cărei punere în executare a fost zădărnicită de două ori.

Peste 3.000 de ofițeri de poliție au fost implicați în această încercare de a asigura accesul la reședința prezidențială.

Biroul de Investigare a Corupției pentru Oficialii de rang înalt (CIO) îl va interoga pe președinte sub acuzația de insurecție și abuz de putere, ca urmare a controversatului său decret de instituire a legii marțiale de luna trecută.

În ciuda arestării istorice de către CIO a unui președinte în exercițiu, rămân totuși întrebări despre ce vor câștiga din această acțiune fără precedent.

Avocații care îl reprezintă pe Yoon au criticat anterior executarea mandatelor de arestare emise de CIO, considerând-o ilegală și invalidă.

Unii au sugerat, de asemenea, că Yoon, fost șef al procuraturii din Coreea de Sud, care cunoaște bine sistemul, plănuiește să își exercite dreptul de a păstra tăcerea în timpul interogatoriului CIO.

După interogatoriul de miercuri, Yoon este de așteptat să fie reținut la Centrul de Detenție din Seul din Uiwang, provincia Gyeonggi, la aproximativ cinci kilometri de biroul CIO.

Dacă o instanță nu emite un mandat de detenție în termen de 48 de ore de la arestarea lui Yoon, acesta va fi eliberat și va fi liber să se întoarcă la reședința prezidențială.

După discuția cu Putin, Trump a vorbit și cu Zelenski: ”Să o facem împreună”

După discuția cu președintele rus Vladimir Putin, liderul de la Casa Albă, Donald Trump, a purtat miercuri o convorbire telefonică și cu șeful statului ucrainean Volodimir Zelenski, a confirmat președinția de la Kiev, potrivit Unian.

Purtătorul de cuvânt al lui Zelenski, Serghei Nikiforov, le-a confirmat jurnaliștilor laconic cu un DA că discuția a avut loc. Unian mai scrie că discuția a durat o oră.

Totodată, Zelenski a scris pe canalul său de Telegram că a discutat cu Trump despre pace.

”Am discutat despre disponibilitatea noastră de a conlucra, despre dotarea noastră, mă refer la drone și alte tehnologii avansate. Îi mulțumesc președintelui Trump pentru interesul față de ceea, ce putem face împreună”, a declarat Zelenski.

Totodată, Zelenski a dezvăluit că a fost discutată și vizita ministrului american al finanțelor în Kiev, iar Trump l-a informat pe Zelenski despre discuția purtată cu Vladimir Putin.

”Stabilim pașii comuni pentru a opri agresiunea rusă și pentru a garanta o pace de durată. Cum a spus președintele Trump, let’s get it done (să o facem împreună)”, a mai anunțat Zelenski.

Un cunoscut om de televiziune din România, acuzat de întreținerea de raporturi sexuale cu minore, a fost condamnat la 8 ani de închisoare

Dan Diaconescu, fost om de televiziune din România, a primit o sentință de opt ani și patru luni de închisoare de la Judecătoria Constanța, potrivit surselor judiciare citate de News.ro.

Conform informațiilor furnizate de presa din România, Diaconescu este acuzat de întreținerea de raporturi sexuale cu două fete minore. Procurorii l-au trimis în judecată pentru mai multe infracțiuni, toate în stare de recidivă postexecutorie.

Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanța a oferit detalii concrete despre acuzațiile aduse lui Diaconescu. Potrivit sursei citate, „În jurul datei de 19.11.2020 şi în jurul datei de 22.11.2020, D. C.-D. a întreţinut raporturi sexuale şi acte sexuale orale consimţite cu persoana vătămată T. A., cunoscând că aceasta avea la acel moment vârsta de 15 ani şi 4 luni, contra sumei de 300 de RON, în timp ce se aflau în camera unui hotel situat în municipiul Bucureşti”.

Procurorii au menționat și alte incidente care au avut loc în septembrie 2020 și august 2021. În aceste cazuri, Dan Diaconescu este acuzat că a întreținut raporturi sexuale cu aceeași minoră, cunoscând că aceasta practica prostituția.

Aceste acte ar fi avut loc în hoteluri din stațiunea Olimp și într-un apartament din Constanța.

„În jurul datei de 20.09.2020 şi în jurul datei de 22.09.2020, inculpatul D. C.-D. a întreţinut raporturi sexuale şi acte sexuale orale consimţite cu persoana vătămată T. A., cunoscând că aceasta este minoră şi că practică prostituţia, contra sumei de 800 de RON, în timp ce se aflau în camera unui hotel, situat în staţiunea Olimp din judeţul Constanţa”, au declarat procurorii care se ocupă de caz, potrivit News.ro.

În prezent, cazul se află în faza de judecată, iar sentința pronunțată de Judecătoria Constanța poate fi contestată.

„E mai frig fără tine. Îmi imaginez ce frumos a fost azi în cer!” Arcadie Spoială şi-ar fi sărbătorit astăzi ziua de naştere

Regizorul Arcadie Spoială, care a fost stivit de o creangă în timpul intemperiilor, în vara anului 2024, şi-ar fi sărbătorit astăzi, 12 februarie, ziua de naştere.

Interpretul Ionel Istrati a scris un mesaj emoționant pe Instagram dedicat prietenului său:

„12 februarie și e ziua ta. Îmi imaginez ce frumos a fost azi în cer!

Îngerii ți-au permis să-ți faci singur decorul, cum așa reușeai să creezi frumos aici, pe pământ!

Flori, muzică și lumină! În jurul tău era mereu frumos! Cred că ai zâmbit, pentru că așa te ținem minte noi, prieten drag. Noi, cu ochii triști ațintiți în amintiri ne-am dorit ca tu să ne veghezi dintr-o lume mai bună. Ne lipsești. E mai frig fără tine. E un februarie fără Arcadie. E un gol pe care vreau să-l refac chiar din seara când speram disperat că te vei face bine, că medicii te vor salva. Încercăm să-ți facem pe plac ca și mai înainte. Sper să zâmbești uitându-te la noi. Chipul tău senin e în memoria noastră”, a scris interpretul Ionel Istrati pe Instagram.

Polițele RCA s-au scumpit! Cum este stabilit prețul
Articolul anterior
Caz șocant în România: Trei picioare de om, amputate, au fost furate din incinta unui spital. Unul a fost aruncat pe stradă
Articolul următor