Profesorii nevaccinaţi vor face teste PCR la fiecare două săptămâni

Profesorii nevaccinați vor fi obligați, la fiecare două săptămâni, să facă un test PCR sau un test antigen pentru coronavirus.

Această decizie a fost luată de Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică, aprobând Instrucțiunea privind măsurile de organizare a activităților instituțiilor de învățământ privat și public din învățământul primar, gimnazial, liceal, profesional și superior în anul de învățământ 2021-202, scrie infomarket.md.

Noul an de învățământ în Moldova va avea loc cu prezența fizică a elevilor și studenților, dar cu respectarea strictă a regulilor aprobate. În baza situației epidemiologice dintr-o anumită instituție de învățământ, conducerea acesteia va putea aproba un regim special de predare. Evenimentele festive cu ocazia noului an de învățământ nu vor fi organizate.

Tone de prune moldoveneşti distruse în Rusia
Evenimentele dedicate celor 30 de ani de Independenţă a ţării, organizate în condiţii speciale