Profesorul de la UTM, care se află în topul celor mai citați savanți din lume

Oleg Lupan, profesorul și omul de știință în fizica stării solide, microelectronică și nanotehnologii, a depășit pragul de 11.000 de citări ale publicațiilor științifice, potrivit Google Scholar Citations.

Profesorul activează de mai mulți ani în cadrul Universității Tehnice din Moldova, fiind titular al Departamentului Microelectronică și Inginerie Biomedicală, Facultatea de Calculatoare, Informatică și Microelectronică, UTM.

„Un record absolut! Este primul savant din Republica Moldova care reușește această performanță, numele său figurând în lista celor mai citați cercetători din lume, realizată de Web of Science. Felicitări, domnule Profesor! Felicitări, Universitatea Tehnică din Moldova!”, este mesajul publicat pe Facebook, de către UTM.

Caz alarmant în SUA. Un bărbat care „tremura şi transpira”, suspect de coronavirus, a murit în timpul unui zbor
O tânără nevăzătoare este câștigătoarea X Factor România! Vezi duetul din finală, alături de Ștefan Bănică