Republica Moldova are un nou ambasador în Confederația Elvețiană și reprezentant permanent pe lângă oficiul ONU

Tatiana Molcean a fost numită în funcția de Ambasador al Republicii Moldova în Confederația Elvețiană. Decizia a fost luată ieri în ședința Guvernului.

Tatiana Molcean, din 2017 până în prezent, a ocupat funcția de secretar de stat al Ministerului Afacerilor Externe si Integrarii Europene.

Ea are 37 de ani. A absolvit Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Drept, specializarea: drept internațional (filiera anglofonă) și Universitatea de Studii Superioare din Geneva (program de diplomație multilaterală). Mai jos, alte date biografice:

Microchirurgia ochiului: Examinarea regulată a vederii – o garanție a sănătății ochilor
Peste 8.700 de moldoveni au părăsit țara, în doar 24 de ore