Delegația rusă ar fi părăsit Istanbulul, potrivit agenției „RIA Novosti”, care citează serviciul Flightradar24. Conform datelor acestui serviciu, o aeronavă specială rusă a decolat de pe aeroportul Atatürk.

Negocierile dintre Rusia și Ucraina au avut loc la Istanbul pe 16 mai. În cadrul discuțiilor, Rusia și Ucraina au convenit să efectueze un schimb de prizonieri de război după formula „1000 pentru 1000”.
Șeful delegației ruse, Vladimir Medinski, a declarat că Kievul și Moscova au convenit să își prezinte reciproc propuneri concrete pentru stabilirea unui regim de încetare a focului.
Potrivit acestuia, negocierile vor continua după aceea. El a subliniat că partea rusă este „în general mulțumită de rezultat și este pregătită să continue negocierile”.
Ministrul turc de externe, Hakan Fidan, a informat că părțile au convenit asupra unei noi runde de negocieri.