România, anunț oficial: școlile, grădiniţele şi liceele se închid

Este o măsură preventivă, în contextul infecţiilor cu coronavirus din România.

Comitetul Național pentru Situații Speciale de Urgență a decis închiderea unităților școlare publice, începând din data de 10.03.2020 până la data de 22.03.2020. Recomandarea fermă către copii și părinții acestora de a petrece cât mai mult timp la domiciliu, evitând spațiile publice aglomerate.

Autorităţile române au anunţat că s-a luat decizia închiderii tuturor instituţiilor de învăţământ preuniversitar, cum ar fi grădiniţe, şcoli, licee, în perioada 11 martie – 22 martie 2020. Este o măsură preventivă, în contextul infecţiilor cu coronavirus din România.

În România, la acest moment, sunt 17 cazuri confirmate de coronavirus, scrie observator.tv.

Experți din China: Covid-19 este o combinație între SARS și HIV
Școlile și grădinițele din Moldova ar putea fi închise de miercuri