S-a stins din viață un prezentator și interpret din Moldova

Interpretul de muzică ușoară Vlad Negruzzi, fost crainic la Radio Moldova, președintele Societății Culturale ”Vatra”, Maestru în Artă, deținător al Ordinului ”Gloria Muncii”, s-a stins din viață la vârsta de 70 de ani.

Anunțul a fost făcut public de rețelele de socializare de către prietenii săi. Artistul a decedat ieri la un spital din capitală, unde fusese internat cu câteva zile în urmă.

Solicitată de agenție, Mariana Bahnaru, Artistă a Poporului, fost crainic la Radio Moldova, a menționat că Vlad Negruzzi a cucerit-o prin modestia lui proverbială.

”Avea o voce de tenor foarte blândă, radiofonică și foarte caldă. Era inteligent și de o cumsecădenie rară. Niciodată n-a ofensat pe cineva, era foarte sociabil”, a subliniat Mariana Bahnaru.

Vlad Negruzzi s-a născut la 3 iulie 1950 în satul Donici, raionul Orhei. A absolvit Institutul de Arte. A fost crainic la radio, apoi coordonator al mai multor proiecte culturale, președinte al Societății Culturale ”Vatra”.

Pe parcursul anilor, SC „Vatra” a lansat nume și cântece noi, a purces la o colaborare cu toate școlile din țară, i-a urcat în scenă pe micuții talentați de la școlile-internat, pentru a simți și a se convinge că viața poate fi frumoasă chiar și în lipsa părinților și a rudelor, anunță Moldpres.

Poliția solicită sprijinul cetățenilor în identificarea unui tânăr suspectat de furturi de mijloace bănești de pe carduri bancare

Poliția din Bălți solicită sprijinul cetățenilor în identificarea unui tânăr suspectat de furturi de mijloace bănești de pe carduri bancare.

Vă rugăm să furnizați informații relevante pentru identificarea acestei persoane.

Pentru orice informație utilă, vă rugăm să contactați Poliția la numărul 069890901 sau la numărul unic de urgență 112.

Foi gratuite și reduceri grandioase din partea Guvernului pentru odihna copiilor și adolescenților în taberele de vară

Guvernul va acoperi costul integral al 25% din numărul total de bilete în taberele de odihnă pentru copii, iar restul biletelor vor fi comercializate cu o reducere de 80%. Cabinetul de miniștri a aprobat o hotărîre privind organizarea odihnei copiilor și adolescenților în sezonul estival 2024, scrie .

Foile gratuite vor fi distribuite copiilor aflați în dificultate, celor rămași fără ocrotire părintească, copiilor din familii defavorizate și celor din familii numeroase. De asemenea, de odihnă gratuită în taberele de vară vor beneficia copiii cu dizabilități, copiii veteranilor de război, copiii refugiați, precum și elevii care au obținut performanțe la studii sau sînt învingători la olimpiadele școlare și extrașcolare. Totodată, Ministerul Educaţiei şi Cercetării va achiziționa 533 de bilete pentru elevii din instituţiile de învățămînt general din raioanele de est ale Republicii Moldova şi oraşul Bender, subordonate ministerului. Documentul prevede că lucrările de pregătire a taberelor de odihnă vor fi finalizate pînă la data de 15 mai 2024, iar a taberelor cu sejur de zi – pînă la 25 mai. Costul estimativ pentru o zi petrecută la tabăra de odihnă este de aproximativ 357 de lei, iar la o tabără cu sejur de zi – 280 de lei.

ATENȚIE! Poliția solicită ajutorul cetățenilor pentru a găsi un bărbat dispărut la Ștefan Vodă

Poliția solicită sprijinul cetățenilor pentru a găsi un bărbat de 66 ani, din localitatea Feștelița, raionul Ștefan Vodă, care în dimineața zilei de 23 aprilie a plecat de la domiciliu într-o direcție necunoscută și până la moment locul aflării acestuia nu se cunoaște.

Semnalmente: înălțimea 1,70 m și păr cărunt.
În momentul plecării, aceasta purta cămașă gri cu linii albastre, pantaloni albaștri, chipiu negru, încălțăminte neagră din cauciuc.

Persoanele care dețin informații despre bărbatul din imagine sunt rugate să ne contacteze imediat la 112 sau la numărul 067406759.

Aspirina, în doze mici, scade riscul de internare la terapie intensivă a bolnavilor cu Covid-19, arată un nou studiu al Univerisității George Washington
Foto! Parisul, pustiu în prima zi de carantină. Mulți locuitori au părăsit capitala ca să scape de restricții