22 de studenți UTM din căminul plasat în carantină au fost transportați la spital

Tinerii au fost internați la Spitalul Clinic al MSMPS, cu suspectie la Covid-19.

Actualizare: Toate testele sunt negative.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Ministerului Sănătății Cristina Stratulat, starea de sanatate a acestora este medie-ușoară.

Ministra Sănătății, Viorica Dumbrăveanu, a declarat astăzi, în cadrul unui briefing de presă, că mai mulți studenți de la UTM ar fi fost contaminați cu COVID-19.

Studenții de la căminul nr.1 al Universității Tehnice din Moldova (UTM), care a fost plasat de câteva zile în carantină, sunt alimentați din contul universității. Mai mult, aceștia fac orele academice online.

În caminul studențesc a mai fost solicitat și un post de pază. Asta după ce rudele mai multor studenți au prezentat un comportament agresiv, după ce au fost anunțați că au interdicția de a aduce produse alimentare.

Căminul nr.1 al Universității Tehnice din Moldova (UTM) a fost plasat în carantină pentru 14 zile, după ce o studentă a fost testată pozitiv cu COVID-19.

În România, vârful pandemiei va fi după Paști, spun experții
În Polonia, a murit una din cele mai tinere victime ale coronavirusului. Femeia născuse recent