Pe 24 august, în jurul orei 18:30, o tânără și-a uitat telefonul mobil într-un cărucior, la un supermarket din Capitală. Tânără cere ajutorul celor care pot recunoaște persoanele din imagine.

https://youtu.be/ipXJ4CeSlXs

Pe 24 august, în jurul orei 18:30, o tânără și-a uitat telefonul mobil într-un cărucior, la un supermarket din Capitală. Tânără cere ajutorul celor care pot recunoaște persoanele din imagine.
https://youtu.be/ipXJ4CeSlXs
Preşedintele Maia Sandu va participa sâmbătă la o acţiune de plantare a copacilor care va avea loc în autonomia găgăuză.
Acest lucru a fost anunţat de secretarul de presă al preşedintelui, Irina Gotişan, transmite Infotag.
Campania de plantare face parte din Programul naţional de extindere şi refacere a pădurilor şi se desfăşoară în toată ţara, iar cetăţenii, agenţii economici şi autorităţile publice sunt încurajaţi să participe, a menţionat Gotişan.
Potrivit ei, preşedintele nu are programate întâlniri cu conducerea Găgăuziei, astfel că vizita este „o manifestare a unei poziţii civice de îmbunătăţire a calităţii mediului şi de atenuare a efectelor schimbărilor climatice în Moldova”.
Pentru că e anotimpul reînvierii și toate păsările migratoare se reîntorc pe meleagurile moldave, Inspectoratul pentru Protecția Mediului a publicat o serie de fotografii rare cu păsări, surprinse la Cantemir.
Poza: Facebook/Inspectoratul Pentru Protecția Mediului
Din aceste fotografii se poate observa că un stol de rațe sălbatice aterizează pe malul unui lac, unde se află deja câteva lebede, transmite diez.md.
Mai jos regăsiți câteva dintre aceste fotografii.
Un cutremur puternic, cu magnitudinea de 5,6, a avut loc vineri dimineață la granița dintre Turcia și Iran. Seismul a fost resimțit în ambele țări.
Cutremurul s-a produs la 14 km față de Khvoy, provincia Azerbaidjanul de Vest, din Iran, zonă apropiată de frontiera cu Turcia, potrivit U.S. Geological Survey și Digi24.ro.
Turcia încă se confruntă cu consecințele cutremurelor devastatoare din februarie care au lovit partea de sud și care au provocat aproape 50.000 de morți.
Joi, un cutremur s-a produs în sud-estul Turciei, în aceeaşi zonă devastată de cutremure la începutul lunii februarie.
Seismul, cu magnitudinea 5,3, a avut epicentrul în provincia Kahramanmaras, aşa cum s-a întâmplat şi în cazul seismelor recente, a precizat Autoritatea pentru managementul dezastrelor AFAD. Un reporter DPA aflat în oraşul Gaziantep a relatat că a resimţit vibraţii puternice.
Pe 6 februarie, un seism cu magnitudinea 7,7 a fost urmat la doar o oră de un alt cutremur cu magnitudinea 7,6, care a zdruncinat sud-estul Turciei şi nordul Siriei. În total, aproape 57.000 de persoane şi-au pierdut viaţa, iar milioane au rămas fără locuinţe.