În weekend s-au vaccinat circa 19.000 de persoane împotriva COVID-19

Pentru imunizare, au fost accesibile vaccinurile Pfizer/BioNTech, Johnson&Johnson, AstraZeneca, Sinovac și Sinopharm.
Din numărul total, circa 1.200 de persoane s-au vaccinat duminică în cadrul maratoanelor organizate în raioanele Ialoveni, Briceni și UTA Găgăuzia.

Toate acțiunile s-au desfășurat cu suportul Centrelor de Sănătate Briceni, Ialoveni și UTA Găgăuzia, spitalelor raionale, administrațiilor publice locale și Asociației Rezidenților și Studenților din cadrul USMF.

„Sincere aprecieri și recunoștință Centrelor de Sănătate, medicilor de familie, administrațiilor publice locale, medicilor voluntari, studenților USMF pentru sprijinul și eforturile depuse pentru vaccinarea și informarea cetățenilor. Intensificarea procesului de vaccinare e o acțiune mai mult decât importantă pentru a preveni o creștere activă a numărului de cazuri”, a menționat secretarul de stat Denis Cernelea.

În Republica Moldova, de la începutul campaniei de vaccinare au fost administrate 955.799 de doze de vaccin.

sursa: publika.md

Lista țărilor incluse în zona roșie pentru care se impune regimul de autoizolare la intrarea în Republica Moldova
Soția Maestrului Nicolae Botgros, Lidia Bejenaru a decedat