Începând cu această săptămână, numărul troleibuzelor care circulă pe străzile Capitalei va fi suplimentat

Autorităţile explică necesitatea prin creşterea fluxului de călători odată cu revenirea studenţilor pentru pregătirea de noul an de studii şi a multor persoane din concedii. Începând cu 1 septembrie, când revin şi elevii la ore, numărul troleibuzelor va fi din nou mărit, transmite IPN

Trolebuz

Potrivit şefului Regiei Transport Electric Chişinău, Gheorghe Morgoci, pe perioada estivală în capitală au circulat circa 260 de troleibuze, iar numărul acestora a început deja să fie treptat suplimentat până la circa 280. Din 1 septebmbrie în capitală vor circula 300 de unităţi de transport electric.

Elevii şi studenţii, dar şi pensionarii care au pensia mai mică de 1700 de lei, pot procura abonamentele lunare la un preţ de 70 de lei. Costul deplin al unui abonament este de 180 de lei. Copiii de până la şapte ani circulă gratis.

Video! Cum s-a vazut eclipsa totală de soare din America
S-a constatat: Fiecare a cincea instituție de învățământ din Bălți prepară bucate în condiții insalubre