Studenții din Bălți au obținut 7 medalii de aur la un concurs din România

Studenții de la Facultatea de Științe Reale, Economice și ale Mediului a Universității de Stat „Alecu Russo” din Bălți au marcat glorios cea de-a XXI –a ediție a Salonului Internațional de Inventică „Inventica 2017”. Aceștia au reușit să obțină la forumul „Euro-Invent” din România, tocmai șapte medalii de aur.

medalii

Echipele de studenți au fost conduse de doctorul habilitat, profesorul universitar Pavel Topală și doctorul habilitat Vasile Șaragov. Evenimentul a avut loc la Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași (România), între 28 și 30 iunie curent.

Echipa lui Pavel Topală a obținut patru medalii pentru cercetări în domeniul fizicii plasmei și aplicarea acesteia inclusiv în nanotehnologie, iar echipa lui Vasile Șaragov a obținut trei medalii de aur pentru cercetări în domeniul obținerii sticlelor industriale cu noi proprietăți.

La Salonul Internațional de Inventică „INVENTICA 2017” au fost prezentate circa 220 de invenții.

Accident groaznic la Străşeni: Un tânăr a murit, iar altul a ajuns la spital după ce au fost loviţi de un camion
Vitamina care ține țânțarii la distanță. Nu mai ai nevoie de niciun spray!