Din ce și-au câștigat deputații primii bani!

Foarte puțini dintre ei au fost crescuți în puf de lebădă înainte de a intra în politică. Majoritatea, și-au câștigat existența, în tinerețe,la munci grele, scrie ziarulnational.md.

Valeriu Streleț, de exemplu,  repara drumuri

„Eram muncitor auxiliar la reparaţia drumurilor și mă angajam pe vară. Primeam cam 90 de ruble pe lună și cu banii aceștia ne pregăteam de școală”, își amintește președintele fracțiunii liberal-democrate . În anii facultății, deputatul a lucrat ca paznic, măturător la grădinițe, iar în anul cinci a fost cercetător asistent la un centru de studii strategice.

4BEF4FE7-A510-4DBB-8A1F-347E804B983D_mw1024_n_s

Ana Guțu a fost croitoreasă

Deputata liberal-reformatoare Ana Guțu, în școală, a făcut stagiul de vară, fără remunerare, în calitate de croitoreasă, la o fabrică de textile din Cahul.

gutu-margele

Valeriu Guma a fost manechin

Democratul, Valeriu Guma a încercat meseriile de paznic și lăcătuș, dar a fost și ghid pentru turiști. Iar una din meseriile cu care se mândreşte, este cel de model la Moscova. A defilat pentru „Rosiiski Dom Modeli”.

guma

Sursa:http://www.ziarulnational.md

Factorii care influențează ce și cât mâncăm, fără să ne dăm seama
Minodora a trecut, din nou, la hamburgeri?!