Studenții moldoveni vor putea călători gratuit cu trenul în România, duminică, 15 noiembrie, în turul doi al alegerilor

Elevii și studenții, cetățeni ai Republicii Moldova, vor putea călători gratuit cu trenul în România duminică, 15 noiembrie, pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale din RM, potrivit unui proiect de ordonanță de urgență, act normativ pe care l-a inițiat Ministerul Transporturilor din România.

Ei își vor putea procura biletele de călătorie dus-întors pentru ziua votului de la casele din stații și agențiile de voiaj pe baza actului de identitate și a carnetului de elev vizat la zi.

În nota de fundamentare a ordonanței de urgență Ministerul Transporturilor precizează că foarte mulți cetățeni ai Republicii Moldova își fac studiile liceale sau universitare în România, fără a prezenta însă o statistică în acest sens.

Pe teritoriul României vor fi deschise duminică 13 secții pentru cetățenii moldoveni cu drept de vot, două la București și câte una în 11 orașe mari din țară, toate centre universitare.

sursa: www.rador.ro

Imunolog de la Oxford: Avem şansa să ne întoarcem la normalitate de Paşti, în 2021
În sectorul Botanica se deschide o grădiniță renovată, dotată cu mobilier nou și utilaje moderne