Parlamentarul rus Alexei Juravliov s-a plâns în principala emisiune de dezbateri de la Rossia 1, postul public de televiziune al Rusiei, că „Generalul Iarnă nu și-a făcut treaba” în Europa.

„Prima zi de primăvară, ticăloșii aia din Europa nu au înghețat. Generalul Iarnă nu și-a făcut treaba”, s-a răstit parlamentarul de la Moscova.
Russian MP Alexei Zhuravlyov is not happy
— Francis Scarr (@francis_scarr) March 1, 2023
The winter is over and the "bastards in Europe didn’t freeze"
What’s more, Russia’s "very elastic" red lines keep on stretching as it experiences drone attacks pic.twitter.com/xiHWgEZBN3
Un clip de propagandă care a fost difuzat în luna noiembrie, anul trecut, de posturile de televiziune de la Moscova, susținea că Europa va îngheța toată la iarnă, în timp ce în capitală Rusiei va fi cald și bine.
În video, o tânăra din Marea Britanie, îmbrăcată gros și având căciulă, stă în casă pe întuneric și își caută partener pe un site de matrimoniale. La un moment dat, ea tresare uimită când îl vede pe Sviatoslav, din Moscova, care zâmbește relaxat în haine de vara alături de mâncare fumeganda pe sobă sau în baia cu apă fierbinte.
Tânăra britanică se grăbește să între în contact cu rusul, însă se termină bateria laptopului iar în casă nu e curent. Urmează o serie de încercări eșuate de a își face selfie pe întuneric, sugerându-se din nou în ce condiții grele trăiesc britanicii. Ulterior, femeia ajunge fericită la Moscova, la Sviatoslav, însă acesta are deja casă plină de tinere frumoase.
sursa: www.aktual24.ro