Tinerii basarabeni și părinții acestora vor fi scutiți de carantină, la intrarea în România

Părinții sau persoanele împuternicite care însoțesc un elev/student la începerea anului școlar/universitar în România, anul de studii 2020, nu au obligația de a se autoizoleza timp de 14 zile pe teritoriul statului român.

Foto. Freepik

Potrivit unui document oficial al autorităților române, excepție de la autoizolare fac elevii, studenții, precum și părinții/însoțitorii care vor participa la organizarea începerii perioadei de studii.

Totuși, termenul de ședere în România va fi unul limitat.

Astfel, la frontieră vor fi prezentate documentele de admitere la studii în România, dar și dovada faptului că părinții/însoțitorii urmează să fie implicați nemijlocit în cazarea elevului/studentului în cămin sau la chirie.

Autoritățile române anunță că și-au rezervat dreptul să nu-i accepte pe cei care prezintă semne de infectare cu noul coronavirus.

La întoarcerea în Republica Moldova, deocamdată persoanele vizate sunt obligate să respecte regimul de autoizolare timp de 14 zile. Totuși, această măsură ar putea fi revizuită de către autorități.

sursa: www.telegraph.md

De la ce vârstă vor fi obligaţi elevii din Franţa să poarte masca de protecţie la şcoală
Aleksei Navalnîi a fost transferat în Germania, după 12 ore în care medicii au refuzat externarea