Tinerii de la Universitatea de Medicină au încins un dans la Gara Feroviară pentru a spune ,,Stop Migrației”! Video

Astăzi, 15 noiembrie, Comisia de Tineret a Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova și un grup de studenți de la Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” au organizat în incinta Gării Feroviare din Chișinău un flash-mob cu genericul “Stop Migrației!”.

Astfel, tinerii s-au gândit că i-ar putea convinge pe oameni să nu plece din țară. Mulți tineri au părinți plecați peste hotare, iar mulți din ei se gândesc chiar ei să plece.Prin intermediul acestei acțiuni, tinerii își doresc să sensibilizeze autoritățile, partenerii sociali și întreaga societate despre necesitatea implementării unor politici social-economice la nivel național care ar proteja interesele tinerilor și ar contribui la minimizarea migrației în rândul tinerilor din Republica Moldova.

alte Articole interesante