La intrarea în regiunea Transcarpatia, în raionul Rahiv (Rahău), polițiștii au reținut un bărbat care transporta „bărbați de vârstă militară” într-un autoturism transformat în ambulanță, a informat Poliția Națională din Ucraina. Destinația „salvării” era România. Suspectul a fost plasat într-un centru de detenție temporară și riscă până la 9 ani de închisoare, scrie libertatea.ro.

În timp ce erau de serviciu la un punct de control amenajat la intrarea în regiune, pe baza informațiilor operaționale primite anterior, ofițerii departamentului de poliție al districtului Rahiv au demascat un bărbat din Lviv de 31 de ani, care încerca să transporte doi indivizi pe numele cărora veniseră citații de încorporare.
„Unul era îmbrăcat în ambulanțier, celălalt s-a prefăcut bolnav” Pentru aceasta, inculpatul a transformat un Renault Trafic în ambulanță și a deghizat pasagerii: „Unul era îmbrăcat în ambulanțier, celălalt s-a prefăcut a fi bolnav”.
Potrivit poliției, cei trei ar fi trebuit să ajungă în zona de frontieră și apoi inculpatul să introducă ilegal bărbații în România. Oamenii legii au confiscat mașina transformată în Salvare, numerar și telefoane mobile. „Organizatorul schemei a fost reținut și plasat într-un centru de detenție temporară. Inculpatul riscă până la 9 ani de închisoare și confiscarea bunurilor folosite pentru infracțiune”, a mai transmis Departamentul de Comunicații al Poliției din Transcarpatia. Raionul Rahiv (Rahău) se află în regiunea Transcarpatia, vestul Ucrainei. Centrul administrativ este orașul Rahiv, 82.034 de locuitori. Situată în Carpați, regiunea este singura diviziune administrativă ucraineană care se învecinează cu patru țări: România, Polonia, Slovacia și Ungaria. Între orașul Rahiv și Valea Vișeului (județul Maramureș) sunt aproape 100 de kilometri.