Un autocar cu moldoveni din Italia, plasat în carantină la Oradea

Un autocar cu moldoveni care se întorcea din Milano a fost plasat în carantină în Oradea după ce unul dintre pasageri a prezentat simptome de febră. Informația a fost confirmată de șeful Departamentului român pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, care a declarat, în cadrul unei conferințe de presă, că există riscul de infecție cu virusul Covid-19.

”Persoana a fost dusă la spital, restul pasagerilor – la locul de carantină și așteptăm rezultatul analizelor. Dacă se vor confirma analizele măcar la persoana cu febră, aceasta va rămâne la spital, restul va rămâne în carantină”, a spus șeful Departamentului român pentru Situații de Urgență RO, Raed Arafat.

Contactat de publika.md, Raed Arafat a declarat că, din câte știe, însuși bărbatul transportat la spital cu febră 38 ar fi cetățean al țării noastre. Pentru moment, nu sunt mai multe informații despre starea lui de sănătate sau despre numărul cetățenilor moldoveni plasați în carantină.

Universitatea de Medicină şi Farmacie „Grigore T. Popa” din Iaşi suspendă cursurile cu studenţii
Cum arată mamele vedetelor! Le-au transmis mesaje emoţionante de 8 Martie