Un maraton de vaccinare va avea loc săptămâna viitoare la Palatul Republicii din Capitală

Primăria Chişinău va organiza un maraton de vaccinare săptămâna viitoare. Acesta va avea loc la Palatul Republicii, în zilele de vineri şi sâmbătă.

Autorităţile îndeamnă oamenii să meargă să se imunizeze împotriva COVID-19 şi să accepte oricare dintre preparate.

Denis Cernelea, secretar de stat MSMPS: „Astfel de maratoane vor continua. Unul dintre ele va fi organizat în Palatul Republicii pentru săptămâna viitoare, deocamdată este vorba de zilele de vineri şi sâmbătă. Acest lucru va fi organizat sub egida Primăriei Municipiului Chişinău cu suportul colegilor de la Centrul Municipal de Vaccinare.”

În acest weekend este organizat primul maraton de vaccinare, la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţeanu”. Sute de oameni au stat ore în şir la coadă pentru a primi serul. Până astăzi, în total au fost administrate aproape 295 de mii de doze de vaccin. Peste 388 de mii de persoane au făcut rapelul.

sursa: www.publika.md

O rachetă israeliană a aterizat în patul unei familii din Fâșia Gaza
Maternitatea Repromed: Povestea unei nașteri naturale