Un medic din Ungheni a decedat din cauza infecției Covid-19

Încă un cadru medical din țara noastră a decedat din cauza virusului Covid-19. Medicul  Gheorghe Popa s-a stins din viață la vârsta de 69 de ani. Acesta a fost angajat în cadrul Spitalului Raional Ungheni în funcția de medic stomatolog.

„Conducerea spitalului și întreg colectivul aduce un omagiu celui care a fost un medic profesionist și un bun coleg. Dl Popa Gheorghe s-a născut la 10 aprilie 1951 în satul Măgurele, raionul Ungheni.

Din 1968 până în 1973 își face studiile la Institutul de Stat de Medicină din orașul Chișinău, facultatea de stomatologie. La Spitalul Raional Ungheni este angajat în funcție de medic stomatolog, apoi mai mulți ani a fost medic șef al filialei Sculeni.

Popa Gheoghe a fost un medic profesionist, un manager înțelept, un om gospodar și un bun familist, a dăruit dragoste celor din jur și s-a bucurat de dragostea și respectul celor ce l-au cunoscut-o și l-au apreciat. Sincere condoleanțe familiei îndurerate și întreaga noastră compasiune.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, se arată în mesajul postat de colegii medicului.

Valentina Buliga este noua directoare a Casei Naționale de Asigurări în Medicină
Astăzi, în Moldova, sunt raportate 213 cazuri noi de Covid-19