Un nou scuar va fi amenajat în Capitală

Primăria municipiului Chișinău informează că în preajma Universității Pedagogice de Stat „Ion Creangă” a început amenajarea unui scuar. Proiectul este realizat prin intermediul Programului de Bugetare Participativă, ediția 2021, iar inițiativa aparține unui grup de studenți ai instituției de învățământ superior.

Proiectul prevede amenajarea unui scuar de utilitate socială și urbană, unde vor putea fi organizarea diverse activități culturale, cu implicarea studenților și a locuitorilor din zonă.

În prezent sunt executate lucrări de pregătire a terenului pe care va fi amenajat un spațiu pentru recreere. Ulterior vor fi desfășurate lucrări de montare a plăcilor din marmură pe aleea pietonală, instalarea mobilierului urban (bănci și coșuri de gunoi), precum și amenajarea spațiilor verzi.

Încă 26 de persoane, răpuse de infecția Covid-19
Celebrități care au decis să nu își lase averea copiilor lor