Universitatea de Medicină şi Farmacie „Grigore T. Popa” din Iaşi suspendă cursurile cu studenţii

Consiliul de Administraţie al Universităţii de Medicină şi Farmacie ‘Grigore T.Popa’ din Iaşi a decis, în contextul măsurilor de limitare a răspândirii noului coronavirus, ca în zilele de 9 şi 10 martie să fie suspendată în totalitate activitatea didactică cu studenţii, iar între 11 şi 31 martie cursurile să se desfăşoare online, scrie radioiasi.ro.

În acest interval, Decanatele facultăţilor vor evalua spaţiile necesare pentru relocarea activităţilor didactice din spitale. Începând cu data de 11 martie, până la 31 martie, cursurile la toate facultăţile şi specializările se vor desfăşura on-line, pe platforma de e-learning. Lucrările practice din anii preclinici se vor desfăşura conform orarului deja stabilit.

Stagiile clinice se vor desfăşura, sub formă de prezentări de caz, în spaţiile de învăţământ ale Universităţii, altele decât cele din clinici, conform orarului care va fi perfectat astăzi şi mîine, se precizează într-un comunicat al UMF Iaşi.

Medic reanimatolog din Italia: Sistemul medical e la un pas de colaps. Nu mai sunt locuri în spitale
Un autocar cu moldoveni din Italia, plasat în carantină la Oradea