Anastasia Taburceanu pleacă din funcția de purtătoare de cuvânt a Executivului. Declarația a fost făcută astăzi de Natalia Gavrilița, după ce a fost anunțată demisia lui Marcel Spatari.

În cadrul conferinței de presă susținute luni, Gavrilița a punctat că mai mulți membri ai Guvernului au lucrat departe de familie de când au venit la Guvern. În context, ea s-a referit și la purtătoarea de cuvânt a Guvernului, conform www.realitatea.md.
Conform șefei cabinetului de miniștri, cererea deja a fost depusă. Taburceanu pleacă din motive de familie, a precizat Gavrilița în cadrul discuțiilor cu presa.
Săptămâna trecută s-a vehiculat că Ministrului Muncii și Protecției Sociale, Marcel Spatari, intenționează să demisioneze deoarece își propune să se afle mai mult timp alături de familia sa, care este stabilită în România. Demisia Ministrului a fost prezentată astăzi.