Imagini surprinzătoare și emoții deosebite pentru chișinăuieni și oaspeții Capitalei! Costumați ca la carte, actorii Teatrului Dramatic Rus de Stat ,,Anton Cehov”din Chișinău au făcut o prezentare în centrul capitalei oferind momente agreabile pentru trecători. Astfel, echipa a marcat Ziua Mondială a Teatrului care este sărbătorită astăzi, 27 martie. De ceva timp, Teatrul Cehov lucrează la implementarea unui “theatre performance” în aer liber.


„Pe o rampă teatrală improvizată ad-hoc actorii vor performa poezii, fragmente din povestiri, scene din îndrăgitele spectacole ale Teatrului Cehov. Anton Cehov, Sławomir Mrożek, Don Nigro și Mihai Eminescu „vor vorbi” cu vocile actorilor Vera Mariancik, Iurii Andriușcenko, Natalia Cornigruță, Olga Kosnițer, Ecaterina Brausova, Alina Grinevici, Artiom Goncarov și Ecaterina Boldescu. Actorii vor transforma strada într-o scenă teatrală, scenografia va fi una urbană, fundalul muzical va fi compus din zgomotele orașului, iar ei vor comunica cu spectatorii. Mesajul artiștilor e de a le transmite locuitorilor orașului că teatrul e un fenomen viu, că, în orice clipă, spectatorii pot deveni actori și viceversa!”, se precizează într-un comunicat emis de Ministerul Culturii.
Cu prilejul Zilei Mondiale a Teatrului, ministrul Culturii, Sergiu Prodan, a menționat, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că de-a lungul istoriei, teatrul a fost un mijloc prin care oamenii au spus povești și au transmis mesaje importante publicului larg.
„Prin interpretarea personajelor și a scenelor, actorii și regizorii au adus la viață emoții puternice, au suscitat imaginația și au provocat gândirea critică. În aceste vremuri dificile, teatrul a reușit să se adapteze și să continue să ofere spectacole inovatoare și captivante. Restricțiile de nu demult ne-au arătat cât de mare poate fi dorul de teatru și al teatrului de public. Astfel, teatrul a demonstrat încă o dată că este o forță culturală esențială și o sursă de inspirație enormă”, a subliniat ministrul.Totodată, Sergiu Prodan a venit cu îndemnul către fiecare de a sărbători toate formele de teatru, de la piese de teatru tradiționale la teatru de improvizație și teatru experimental.„Fie că sunteți un artist, un spectator sau doar un iubitor al artei, sărbătoriți Ziua Mondială a Teatrului alături de noi și recunoașteți impactul pe care teatrul îl are asupra vieților noastre”, este mesajul ministrului Culturii.





