10 vești pozitive, pe fondul pandemiei de coronavirus

În timp ce unii dintre noi suntem speriați și agitați, nu toate veștile sunt proaste. Să avem grijă unii de alții și să fim concentrați pe siguranța persoanelor vulnerabile. Câteva știri pozitive pe fundalul pandemiei cu Covid-19:

1. China a închis ultimul spital de coronavirus. Nu sunt suficiente cazuri noi pentru a le susține.

2. Medicii din India au avut succes în tratarea Coronavirusului. Combinația medicamentelor utilizate: Lopinavir, Retonovir, Oseltamivir împreună cu clorfenamina. Vor sugera același tratament la nivel global.

3. Cercetătorii Centrului Medical Erasmus susțin că au găsit un anticorp împotriva coronavirusului.

4. O bunică chineză de 103 ani și-a revenit complet din COVID-19 după ce a fost tratată timp de 6 zile la Wuhan, China.

5. Apple redeschide toate cele 42 de magazine din China.

6. Clinica Cleveland a dezvoltat un test COVID-19 care dă rezultate în ore, nu în zile.

7. Vești bune din Coreea de Sud, unde numărul de cazuri noi este în scădere.

8. Italia este lovită din greu, spun specialiștii, doar pentru că au cea mai veche populație din Europa.

9. Savanții din Israel vor anunța dezvoltarea unui vaccin contra coronavirusului.

10. Un grup de savanți canadieni înregistrează progrese excelente în cercetarea Covid-19.

11. O companie biotehnologică din San Diego dezvoltă un vaccin Covid-19 în colaborare cu Universitatea Duke și Universitatea Națională din Singapore.

Încă un sat din Moldova se află în carantină
Parlamentul R. Moldova: se declară stare de urgență până pe 15 mai 2020