14 cazuri noi de Covid-19, în Moldova. Număr total de pacienți: 80

În Republica Moldova, au fost înregistrate încă 14 cazuri noi de Covid-19.

În total, în țară, sunt confirmate 80 de cazuri de coronavirus.

Din cele 14 cazuri noi, 11 cazuri sunt cu transmisie locală, altele 3 sunt de import, din  Ucraina și Franța.

Astăzi au fost analizate 111 probe. Două cazuri noi sunt confirmate în premieră în regiunea transnistreană (au mers în excursie la mănăstire Poceav din Ucraina). Două persoane au participat la o înmormântare, unde a fost prezent pacientul nr. 1 din orașul Sângerei, care a revenit din Marea Britanie și nu s-a autoizolat la domiciliu.

În ceea privește cei 22 de studenți de la UTM, internați cu suspiciune la Covid-19, probele sunt negative. Tinerii au fost trimiși pe la casele lor, pentru autoizolare la domiciliu.

Raport pe regiuni:

În Polonia, a murit una din cele mai tinere victime ale coronavirusului. Femeia născuse recent
Studenții de la UTM au primit rezultatele testelor la Covid-19