A fost aprobat al treilea vaccin în Marea Britanie. Este vorba despre serul dezvoltat de AstraZeneca și Universitatea Oxford

Marea Britanie a aprobat miercuri utilizarea celui de-al treilea tip de vaccin antiCovid-19 dezvoltat de Universitatea Oxford și AstraZeneca, devenind prima țară din lume care dă undă verde acestui vaccin, anunță Reuters și BBC News.

„Guvernul a acceptat astăzi recomandarea Agenției Medicamentului de a autoriza utilizarea vaccinului antiCovid-19 dezvoltat de Oxford University/AstraZeneca’s COVID-19” a anunțat ministerul sănătății citat de Reuters.

Marea Britanie a fost prima țară care a aprobat și vaccinul Pfizer/BioNTech, pe 2 decembrie.

Testele cu vaccinul AstraZeneca au fost mai complicate, pentru că în prima fază de testare în masă, vaccinul a avut o eficacitate de numai 62% dar ulterior, într-un test mai restrâns, în care la prima injecție s-a folosit numai jumătate din cantitatea recomandată, urmată un rapel cu cantitatea întreagă, eficacitatea vaccinului a crescut la 90%, mai relatează The Guardian.

De la 1 ianuarie locuitorii capitalei vor plăti taxa pentru salubrizare
Expert în geopolitică: ,,Maia Sandu anunță o epocă nouă în dezvoltarea Republicii Moldova”