Cele 7 categorii de simptome ale infecției cu coronavirus, potrivit cercetătorilor de la Clinica Universitara din Viena

O infectie cu coronavirus poate prezenta simptome multiple. Cercetatorii au identificat importanti biomarkeri si 7 categorii de simptome, care ajuta si la dezvoltarea vaccinului anti-COVID-19.

Cercetatori de la Clinica Universitara din Viena au reusit să împartă simptomele în 7 categorii, rezultatele studiului lor fiind publicat în revista de specialitate Allergy, scrie ziare.com.

Scopul principal al studiului a fost acela de a afla ce înseamnă o buna imunitate în urma unei infectări cu SARS-CoV-2 și în funcție de ce parametri se măsoară aceasta.

La studiul realizat de imunologul Winfried Pickl si alergologul Rudolf Valenta au participat 109 de reconvalescenți, așadar persoane care au suferit de COVID-19, dar care sunt pe cale de recuperare, si 98 de persoane sanatoase.

În urma examinării probelor de sânge ale probanților, au putut fi identificate 7 categorii de simptome:

1. Simptome gripale (febra, frisoane, oboseală și tuse);

2. Simptome de guturai (guturai, strănut, gât uscat, nas înfundat);

3. Dureri musculare și de articulații;

4. Inflamații la nivelul ochilor și mucoasei;

5. Afecțiuni pulmonare (pneumonie sau dificultăți la respirație);

6. Afecțiuni gastro-intestinale;

7. Pierderea simțului mirosului și a gustului și alte simptome.

Un jurat al emisiunii ,,Românii au talent”, testat pozitiv cu coronavirus. Smiley îi ia locul!
Jaf ca în filme, în Germania. Hoții au găurit pereții Direcției Vămilor și au fugit cu 6,5 milioane de euro