COVID-19 ar fi suferit o mutație din care a rezultat un nou virus, mult mai puternic

Experţii de la Universitatea Peking şi Institutul Pasteur din Shanghai au descoperit o formă mai agresivă a noului coronavirus, care ar fi fost întâlnit în cel puţin 70% dintre mostrele analizate.

Restul de 30% dintre monstre au fost generate de un tip de coronavirus mai puţin grav, relatează CNBC, potrivit stirileprotv.ro.

Cele două forme ale virusului au primit şi denumiri diferite, respectiv „S-type” pentru tipul care este mai puţin agresiv, în timp ce forma mai gravă a fost intitulată „L-type”.

Analizele unui bărbat din Statele Unite, al cărui test pentru coronavirus a ieşit pozitiv la 21 ianuarie, au demonstrat că este posibilă infectarea cu ambele tipuri de virus.

Cercetătorii susţin că rezultate indică faptul că virusul ar fi suferit mutații. Aceștia au avertizat însă că studiul este „foarte limitat”, adăugând că este nevoie de cercetări suplimentare pentru a putea înţelege mai bine evoluţia coronavirusului care a speriat întreaga lume.

La nivel global, sunt peste 96.000 de cazuri de infectare cu coronavirus, iar numărul morţilor se apropie de 3.300.

Ioana Ginghină iubește din nou, după divorțul de Alexandru Papadopol
Șase cetățeni moldoveni reveniți din zona de risc, testați la coronavirus. Rezultatele analizelor