Șase studenți moldoveni s-au întors acasă din China

Din cauza coronavirusului chinez, șase studenți găgăuzi s-au întors acasă de la studii, azi dimineață. Aceștia își făceau studiile la diverse universități din China.

Șeful Centrului de Sănătate Publică din Comrat, Ivan Hasta, a declarat pentru gagauzinfo.md.

„Toți studenții noștri sunt născuți în anul 2000. Trei studenți au studiat la Universitatea din Nanjing, iar trei au studiat la Universitatea din Zibo. Cred că, în legătură cu situația din China, au fost eliberați pentru sărbători. Un elev este din Chadyr-Lunga, unul din satul Beshgiz, al treilea din Dzholtay, al patrulea din Kazaklia, al cincilea din satul Kiriyet-Lunga. Avem și un student care s-a întors din China, care locuiește în Comrat ”, a spus Ivan Hasta.

Șeful Centrului de Sănătate Publică Comrat a adăugat că „toți studenții sunt sub supraveghere la domiciliu.

„Sunt văzuți de medicii de familie. Temperatura este măsurată, fără reclamații. Nu s-au înregistrat cazuri de boală”, a adăugat Ivan Hasta.

Cluj: Un moldovean în stare de ebrietate a luat viața unui tânăr care circula regulamentar
Beyonce, despre sarcina pierdută: ,,M-a învăţat cum să fac faţă durerii şi pierderii“