Spaniolul David Aguilar, primul om care foloseşte un braţ realizat integral din lego

Spaniolul David Aguilar, în vârstă de 20 de ani, s-a născut cu o afecţiune genetică extrem de rară şi antebraţul drept nu i s-a dezvoltat corespunzător.

La vârsta de 9 ani şi-a făcut prima mână artificială din piese de Lego pentru a scăpa de intrigile colegilor de şcoală.

Însă după ce a intrat la Universitatea Internaţională din Catalunia, Spania, în cadrul facultăţii de bio-inginerie visul de a-şi face singur o proteză funcţională din piese de Lego a devenit realitate.

La începutul anului, Aguilar şi-a testat cu succes invenţia şi recent a fost invitat la un centru de cercetare NASA pentru a ţine o prelegere despre cum poate fi conectat un braţ artificial la musculatura şi nervii braţului pentru a fi utilizat corespunzător în activităţile de zi cu zi.

Sursa

alte Articole interesante