A apărut preparatul care distruge celulele canceroase!

Un grup de cercetători ai Universității londoneze pentru studierea cancerului au elaborat împreună cu specialiștii companiei BioMarin un preparat împotriva tumorilor canceroase, a căror apariție poate fi cauzată de gena cancerigenă BRCA.

A apărut preparatul care distruge celulele canceroase!

Preparatul a primit o denumire temporară, BMN 673, dar a fost deja testat pe pacienți. Specialiștii afirmă că, la nivel celular, preparatul repară greșelile genetice generate de genele BRA1 și BRCA2. Astfel distrugând tumorile canceroase din glandele mamare și ovare.

404808001346149298La testarea preparatului au participat 70 de pacienți cu diferite forme de cancer. Cercetătorii au urmărit cum se modifică starea tumorilor sub acțiunea preparatului: dacă membranele se deteriorează și cât de rapid continuă să se dezvolte tumoarea.

Cercetătorii afirmă că preparatul s-a dovedit extrem de eficient în tratarea cancerului generat de genele patogene BRA1 și BRCA2, în special, a cancerului la sân și ovare.

Preparatul va intra în scurt timp în producție de serie.

Sursa

Mumificată, pentru înfrumuseţare