Inima poate fi crescută artificial!

Biologii japonezi, sub conducerea savantului rus Konstantin Agladze au creat pentru prima dată ţesutul inimii umane vii din celule stem.

Inima poate fi crescută artificial!

imagesOamenii de ştiinţă de la Universitatea din Kyoto se ocupă de crearea organelor umane vii de aproape 5 ani. De 4 ani, acest proiect este supravegheat de profesorul rus Konstantin Agladze, şef de laborator la centrul ştiinţific Nanofizica de la Institutul fizico-tehnic din Moscova.

Muşchiul funcţionează singur fără stimulente externe: 50-70 de bătăi pe minut. Aşa arată ţesutul inimii umane la o lună după obţinerea lui din celule stem. Treptat, ele se unesc şi formează ţesutul muşchiului inimii.

Acestă descoperire este un progres nu numai în cazul transplantului, dar şi pentru industria farmaceutică: organele bioartificiale ajută la testarea medicamentelor. În viitor, această tehnologie va salva milioane de vieţi omeneşti.

Sursa: http://www.mhealth.ru/

Vezi cât de bine arată băieţelul Shakirei şi al lui Pique
Insomnia duce la kilograme în plus!