Noul medicament împotriva hepatitei C va apărea pe piață la sfârșitul acestui an

Rezultatele unor studii privind mult așteptata terapie fără interferon au impresionat la cel mai mare congres internațional pentru studiul ficatului (International Liver Congress – ILC), care s-a desfășurat în aprilie 2014 la Londra.

B5289CDF30F00B6D559A9F342CE

Medicamentele ,,antivirale care acţionează direct asupra virusului“, (direct-acting antivirals – DAA), administrate doar pe cale orală, au fost domeniul de interes major în cadrul cercetărilor prezentate.

Medicii numesc aceste remedii „antivirale care acţionează direct asupra virusului“ (direct-acting antivirals) sau „interferon-free“, adică fără interferon şi, prin urmare, important (!)fără efectele secundare ale acestuia.

Preparatele din clasa DAA (Sofosbuvir, Daclatasvir, Ledipasvir, Ombitasvir, Simeprevir), practic, blochează înmulțirea virusului hepatitei C în organism prin acţiune directă, fără a influenţa asupra sistemului imunitar, așa cum făceau tratamentele de până acum.

260834_main

Specialiștii au apreciat că 91,8 – 96,2% dintre pacienții cu hepatită virală C au răspuns pozitiv, fiind socotiţi vindecaţi!

În cadrul studiilor SAPPHIRE-I, TURQUOISE-II, PEARL-III, pacienţii, netratați anterior, cu infecție cronică VHC, genotipul GT1, cel mai frecvent întâlnit şi cel mai greu de vindecat, au primit tratament cu DAA plus/fără ribavirină timp de 12 săptămâni, după care rata de răspuns virusologic susținut (Sustained Virologic Response – SVR12) a fost de 91,8-96,2%.

„Toate aceste studii cu privire la eficacitatea și siguranța vindecării pacienților cu boli de ficat, utilizând preparate din clasa DAA sunt încurajatoare”, a precizat Dr. Allesio Aghemo de la Universitatea din Milano.

Remediile noi pentru eradicarea aproape totală a virusului hepatitei C vor fi lansate

Mai multe companii farmaceutice vor lansa pe piaţă până la finalul acestui an şi începutul anului viitor astfel de medicamente revoluţionare, iar ,,noul tratament, administrat per oral, într-o singură priză pe zi, timp de 12 săptămâni, va vindeca în proporţie de aproape 100% hepatita C’’, a declarat profesorul de hepatologie Graham R. Foster, de la Universitatea „Queen Mary“ , în cadrul Congresului de la Londra.

Anna Lesko: ”Gata, mai fac un bebe”
Vedete învinuite de agresiune sexuală!