Olga Țăpordei, despre viața unei femei de afaceri în lumea bărbaților! “Mă simt perfect între bărbați”

Olga Țăpordei este un nume cunoscut în domeniul afacerilor de acasă. A terminat Facultatea de Administrare Publică, iar de vânzări se ocupă de la vârsta de 5 ani.  Câțiva ani în urmă și-a luat inima în dinți, a lăsat un job foarte bine plătit și și-a încercat norocul și puterile în propria afacere.

olga
Am făcut facultatea de Administrație Publică la Academia de Administrare Publică de pe lângă preşedintele Republicii Moldova și Drept Financiar la Universitatea de Stat din Moldova, cât despre carieră, primul meu job a fost la 5 ani, când vindeam legături de morcov alături de tata la piață.

Apoi, am crescut încet și sigur. Fiind studentă, m-am angajat în calitate de consultant într-o rețea de telefonie mobilă, tot acolo am avansat ca manager de magazin, apoi administrator de restaurant, director și la scurt timp, director al rețelei Tucano Coffee.

1507608_10203622646829785_7430008769489824921_n

După 2 ani de experiență, am simțit că e timpul pentru următorul pas și anume afacerea proprie.

• unicamd unica.md De ce ai ales să activezi în domeniul de consultanță în marketing?
  • Olga A decis cineva pentru mine, la propriu, și anume un bun prieten care mi-a încredințat promovarea companiei sale, iar apoi compania pe care am fondat-o și au urmat zeci de alte companii, astfel devenind ocupația de bază.

• unicamd unica.md Cât de greu îi este unei femei de succes într-o lume dominată de bărbați?
  • Olga Cine a spus că e greu? Consider această idee drept un mit. Mă simt perfect între bărbați. Când merge vorba de afaceri, nu ar trebui să existe diferențe de sex.

10426154_10205123025858323_6100515934316439278_n

• unicamd unica.md Ți-a fost greu să te menții în top?
  • Olga Nu. Pentru că „topul” e în capul fiecăruia din noi. Îmi place să fiu în top și să stabilesc de sinestător scopuri noi pentru mine.

• unicamd unica.md Ce atuuri trebuie să aibă o femeie pentru a nu fi intimidată de concurenții săi (bărbați) din lumea afacerilor?
  • Olga O femeie nu poate fi intimidată de bărbați. Poate fi ori încurajată, ori motivată prin concurență.

• unicamd unica.md Care a fost cel mai greu moment din carieră?
  • Olga Mie îmi place să le spun „provocări”. Atunci când am renunțat la un job foarte bine plătit și am început să fiu pe cont propriu înființând propria afacere.

14224955_10209879534168058_278472356014425658_n

• unicamd unica.md Cum sunt femeile în afaceri, comparativ cu bărbații? Ce calități au?
  • Olga Femeile sunt mai emotive, depun mai mult suflet și renunță mai greu. Sunt foarte atente la detalii, o calitate bună ce le caracterizează.

• unicamd unica.md Poate o femeie să fie împlinită în toate aspectele vieții sau trebuie să aleagă între cariera și familie?
  • Olga Poate. Important să-și dorească.

• unicamd unica.md Te vezi îmbătrânind în Moldova sau ai de gând să pleci din țară la un moment dat?
  • Olga Dacă îmbătrânesc mâine, atunci cu siguranță va fi în Moldova. Dar, e prea devreme să meditez despre asta. Îmi place să mă bucur de lucrurile care sunt azi, aici și acum.

• unicamd unica.md Care este cel mai important sfat pe care îl poți oferi femeilor de afaceri din Moldova?
  • Olga Să acționeze!

15977087_10211155445585046_3861998402122765768_n (1)

Amintirile din copilăria Andreei Bălan: „Primeam câte o palmă și eram trasă de păr”
Ola Tabu îți prezintă primele imagini din noul ei videoclip!